Τη μονιμοποίηση του ενισχυμένου πλαφόν των 50 ευρώ για ανέπαφες συναλλαγές με κάρτα σε POS, χωρίς να είναι απαραίτητη η πληκτρολόγηση PIN, αποφάσισαν οι τράπεζες.
Εντός των επόμενων ωρών, η Ελληνική Ένωση Τραπεζών θα ανακοινώσει τη νέα απόφαση, που διευκολύνει τους καταναλωτές στις καθημερινές τους αγορές.
Ειδικότερα, από την 1η Ιουλίου θα ισχύουν σε μόνιμη βάση οι εξής κανόνες για τις ανέπαφες πληρωμές με κάρτα:
– Για ποσά έως 50 ευρώ η συναλλαγή ολοκληρώνεται χωρίς την εισαγωγή PIΝ
– Για μεμονωμένη αγορά αξίας άνω των 50 ευρώ, η συναλλαγή ολοκληρώνεται με την εισαγωγή του PIN
– Το συνολικό όριο ανέπαφων συναλλαγών χωρίς PIN από τα 100 ευρώ στα 150 ευρώ σε ημερήσια βάση
Εξάλλου, χωρίς τη χρήση PIN γίνονται όλες οι συναλλαγές που ολοκληρώνονται με χρήση εφαρμογών από κινητά τηλέφωνα, ανεξάρτητα από το ποσό τους. Κι αυτό διότι η ταυτοποίηση γίνεται μέσω της συσκευής.
Η επίδραση της πανδημίας
Υπενθυμίζεται ότι η αύξηση του πλαφόν είχε αποφασιστεί για πρώτη φορά μετά το ξέσπασμα της πανδημίας, ώστε να μην υπάρχει φυσική επαφή του πελάτη με το POS στις αγορές ως 50 ευρώ.
Στόχος είναι η πραγματοποίηση ανέπαφων (contactless) συναλλαγών χωρίς να απαιτείται κατά τη διενέργειά τους ούτε η παράδοση του πλαστικού της κάρτας σας, ούτε η φυσική επαφή σας με το πληκτρολόγιο του τερματικού (POS).
Το μέτρο κρίθηκε ως απολύτως επιτυχημένο, καθώς πλέον περισσότερες από τις 8 στις 10 συναλλαγές γίνονται χωρίς χρήση PIN, χωρίς να καταγραφεί αύξηση των περιστατικών απάτης.
[signoff]
Εσείς πάντως μην ξεχάσετε να γραφτείτε στις ειδοποιήσεις μας , ώστε να ενημερωθείτε πρώτοι για τις πιο HOT προσφορές της ημέρας και ακόμη περισσότερες στο κανάλι μου στο Telegram και κάντε Like & Share την σελίδα μας στο Facebook.
Θα χαρώ να βοηθήσω και να απαντήσω απορίες σας. Θα με βρείτε στο Messenger ως Unpackman Review. Αφήστε μου ένα σχόλιο στο βίντεο ή στείλετε μου ένα email στο unpackmanreview@gmail.com. Κάντε SUBSCRIBE και πατήστε την ειδοποίηση () στο κανάλι μου.
Unpackman